Alan Adı (Domain) ve SEO İlişkisi

0

Alan adı (domain) kaydederken, güvenilir bir domain firması seçmek, projenize uygun anahtar kelimeleri içeren alan adı kaydetmek, kolay anlaşılabilir ve akılda kalıcı bir domain tescil etmek projenizi başarıya ulaştıracak önemli kriterlerdir. Bunlarla birlikte kaydedeceğiniz alan adlarının, sitenizin SEO çalışmasına da doğrudan etki edeceğini unutmamalısınız.

SEO çalışmaları pek çok kriterden oluşur. Sitenizin yazılımının stabil olması, sayfa hızı, içeriklerinin özgün ve SEO odaklı hazırlanması ve alacağınız kaliteli backlinkler sitenizi organik arama sonuçlarında yükseltecek önemli kriterlerdir. Bu kriterlerin içinde alan adı seçimi de önemli bir yere sahiptir.

SEO Odaklı Alan Adı Seçini Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- Alan adınızın mümkün oldukça kısa olmalıdır

Artık günümüz domain sektöründe 6 ve daha az karakterli alan adı tescil etmek oldukça zordur. Ancak iyi bir araştırma ile projenize uygun kısa ve akılda kalıcı bir alan adı kaydedebilirsiniz. .COM ve .NET uzantılarında müsait olmayan alan adları için .ORG, .STORE, .CLUB ya da .XYZ uzantılarını alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kaydedeceğiniz alan adının 2 kelimeden daha fazla olamaması gerekir. Google, kısa domainleri daha çok sevmekte ve arama sonuçları sıralamasında bir kriter olarak değerlendirmektedir. Bu nedenledir ki kısa alan adlarının ikinci el değeri oldukça yüksektir.

2- İçeriğinize uygun anahtar kelimelerden oluşan alan adlarını kayıt etmelisiniz

Google, siteniz için değerlendirme yaparken içeriğiniz ve kaydettiğiniz alan adındaki kelimeleri de değerlendirir. Bu kriterin, arama sonuçlarına etkisi tam olarak Google tarafından açıklanmasa da yapılan çalışmalar ile elde edilen sonuçlar, alakalı alan adının SEO çalışmalarına etkisi olduğu belirlenmiştir.

3- Alan Adınızda Tire (-) kullanmamaya özen gösterin

Google alan adında harflerden başka bir karakter olmasını istemez. Kayıt etmek istediğiniz alan adı kayıtlı ise bunu alan adının herhangi bir yerine tire koyarak değil, farklı alan adı uzantıları ile çözmeye çalışmanız, SEO çalışmalarınıza daha olumlu etki edecektir.

4- Kaydetmek istediğiniz alan adının geçmişini inceleyin

Kaydetmek istediğiniz alan adı daha önce farklı kişiler tarafından kaydedilmiş ve alakasız bir şekilde kullanılmış olabilir. Ya da yapılan hatalardan dolayı alan adı Google black list’e girmiş olabilir. Böyle bir durumda kaydedeceğiniz alan adının SEO değeri oldukça düşük olacaktır ve başarıya ulaşmanızda size bir hayli engel olacaktır. İnternette araştırma yaparak, domain geçmişini gösteren araçlar bulabilirsiniz.

Yukarı bahsettiğimiz kriterler, Google’ın alan adı için yapmış olduğu değerlendirmelerden önemli olanlarıdır. Başarılı SEO çalışması yapmak ve organik trafiğinizi arttırmak için Google tarafından belirlenmiş yüzlerce SEO kriterini yerine getirmeniz gerekir.

Hayalinizdeki alan adını tescil etmek için Domain Sorgulama sayfamızı ziyarete edebilir, yüzlerce alan adı uzantısı içerisinden dilediğinizi en uygun fiyatlara hemen kaydedebilirsiniz.

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Selçuk Kara

Vargonen Dijital Pazarlama Uzmanı

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
Subdomain Nedir? cPanel ile Subdomain Oluşturmak

Subdomain, kayıtlı alan adınıza bağlı olarak açılan alt domain'lerdir. Subdomain'ler birbirinden bağımsız olarak çalışır ve tıpkı bir ana domain gibi...

kobileri-clouda-tasiyoruz-vargonen-cludsunucu-cloudserver-kobi
Nano Cloud Server | KOBİ’leri Cloud’a Taşıyoruz!

Her geçen gün daha da zorlu hale gelen rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalabilmesi ve rakiplerinden sıyrılıp, sürdürülebilir büyüme yakalayabilmesi için,...

Alan Adı Taşıma Domain Transfer Nasıl Yapılır Vargonen
Domain Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir web siteniz varsa ve düzenli olarak web sitenize içerik giriyor ve güncelliyorsanız, tebrikler, siz de dijital çağa ayak...

Kapat