Bulut Sunucu Performansı Nasıl Optimize Edilir?

0

Bulut sunucu servisleri, her geçen gün işletmelerin genel bilgi teknolojileri altyapısının temel bir bileşeni olarak yerlerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Bu gelişim ve artan öneme paralel olarak bulut sunucu servislerinin optimize edilmesi de lüks olmaktan çıkarak bir gereklilik haline gelmiştir. Artık işletmeler üretkenlik, güvenlik ve iş sürekliliği sağlamak için kaynaklarını yakından takip etmeleri gerekiyor.

Peki, cloud server çözümlerinin en büyük avantajlarından birisi olan verimliliği artırmak için işletmelerin yapması gerekenler nelerdir?

1. Doğru Cloud Server  Sağlayıcısı Seçilmelidir

İşletmeler, yatırımlarının etkinliğini en üst düzeye çıkarmak istiyorsa güçlü altyapıya sahip, doğru yönetilen, fiyat/performans oranı yüksek bulut sunucu servis sağlayıcıları ile çalışması zorunludur. Bulut sunucu servisi sunan şirketler kullandıkları altyapıdan, nitelikli iş gücüne, fiyatlandırmadan, destek hizmetlerine kadar pek çok noktada ayrışarak çeşitlilik gösterirler. Bu noktada kullanıcıları ve kendi servisleri için verimliliği bir öncelik haline getirmiş şirketler hem performans hem de maliyet açısından önemli farklar yaratacaklardır.
Ayrıca bu seçim esnasında bulut sunucu sağlayıcınızı performans ve güvenlik de dahil olmak üzere her yönden mutlaka test edilmelidir. Test çalışmalarında gerçek veri yüklemeleriyle test edildiğinden emin olunmalı ve birkaç sağlayıcıyı test etmekten çekinilmemelidir.

2.Doğru Cloud Mimari ve Planlama

Bulut sunucu servisinizi belirlerken doğru mimari ve planlama oldukça önemlidir. Günün sonunda, veri, uygulama ve uygulama servislerini tüketen insan ya da makinelerin binlerce kilometre uzakta olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple yaşanabilecek gecikmeler (latency) ile rahatça başa çıkacak bir mimari tasarımı kadar hedef kullanıcı kitleye yakın altyapılar tercih edilmelidir.

3.Projelere Uygun Yönetim Anlayışı Geliştirilmelidir

Sunucu yönetimi, bulut sunucu optimizasyonu ile iç içe geçmiş ve optimizasyon üzerinde doğrudan etkili bir süreçtir. Basitçe söylemek gerekirse, oluşturulan yönetimsel politikalar işletmelerin bulut servislerine yaklaşımlarını belirlemektedir.

Bu politikalar çerçevesinde, kullanılan kaynakların, rutin geliştirmelerin ve diğer yönetimsel işlemlerin değişen ihtiyaçlara göre dinamik bir şekilde yönetilmesi en önemli temel adımlardandır. Ancak bu noktada işletmelerin karşısına çıkan en önemli sorunlardan birisi konunun uzmanı insan kaynağına sahip olup, olmadıklarıdır. Doğal olarak çoğu işletme uzman insan kaynağına sahip olmadığı için yönetim servislerini dış kaynaklı olarak tedarik etme yolunu tercih ediyor.

4.Son Kullanıcıları Anlamak

Son kullanıcıların uygulamayı / web sitesini ne zaman ve nasıl kullanacağının değerlendirilmesi ve analizi de bulut sunucu optimizasyonu açısından önemli bir noktadır. Kullanım modelleri, talep akışları ve artış tahminleri oluşturulması ve değişen talebi karşılayabilmek adına planlanmış prosedürler bulundurulması verimlilik kayıplarının engellenmesine yardımcı olacaktır.

5.Bulut Sunucu Analizine Yatırım Yapılmalıdır

Çok öncelikli olmasa da, yüksek kaliteli bulut sunucu analiz araçlarının kullanılması optimizasyon açısından önemlidir. Bir işletme bulut sunucu servislerinin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için öncelikle kaynaklarının ne zaman, nerede, nasıl ve kim tarafından kullanıldığını tam olarak gözlemleyebileceği araçlara sahip olması gerekir.

Bu araçlar ile kaynak analizi yaparak, bir cloud server servisinin maliyetinin ve kullanımının zaman içinde nasıl değiştiğini ortaya koyabilirler.

Siz de projeniz için en uygun bulut altyapısını uzman Vargonen ekibi ile karar verebilir bu şekilde en performanslı bulut sunucularına ilk yatırım maliyeti olmadan en kısa sürede sahip olabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
Teknoloji Dünyasının Yeni Tehlikeleri: Meltdown ve Spectre

İşlemci mimarisindeki hatalardan yararlanarak ortaya çıkan Meltdown ve Spectre bilgisayar, telefon, sunucu işlemci barındıran bütün cihazları etkiliyor. Var olan bütün...

site to site vpn vargonen domain hosting dedicated server bulut sunucu
Site to Site VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

Vargonen Blog’un bu yazısında genel hatlarıyla “site to site VPN nedir?” ve “nasıl çalışır?” sorularını sizler için açıklamaya çalışacağız. Ancak...

domain hosting dedicated server bulut sunucu load balancing vargonen
Load Balancing Nedir? Load Balancer Nasıl ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Load Balancing, sunucu mimarilerinde artan trafiğin karşılanabilmesi için RAM, disk gibi mevcut kaynakların artırılması sonrası mimari içerisine yeni sunucuların eklenmesi...

Kapat