in ,

cPanel Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Zararlı yazılımlar ile gerçekleştirilebilecek saldırılarda, sunucu taşıma işlemlerinde veya olası diğer sorunlarda yaşanabilecek veri kayıplarının önüne geçmek için yedekleme işlemleri oldukça önem taşımaktadır. Bu yazımızda pek çok farklı yöntemi bulunan yedekleme işlemini, cPanel üzerinde nasıl gerçekleştirebileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

cPanel (Control Panel), Linux işletim sistemlerinde çalışan, PHP tabanlı web sitelerinizin yönetimsel işlemlerini, interaktif ara yüzü sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz, lider web hosting yönetim araçlarından biridir. cPanel yedek alma işlemi haricinde,

  • MySQL veritabanı oluşturabilir
  • Email hesapları açabilir ve yönetebilir
  • Subdomain, addon domain ve parkdomain ekleyebilir
  • FTP yöneticisi, dosya yöneticisi vb. araçları kullanabilir
  • Disk ve trafik bilgilerinizi kontrol edebilir
  • IP adreslerini yasaklayabilir
  • Klasörlerinizi şifreleyebilir
  • Alan adlarınıza ait istatistikleri kontrol edebilir
  • Cronjob kurulumu gerçekleştirebilir
  • İndeksleme ayarlarınızı yönetebilir

ve daha bir çok farklı yönetimsel işlemi gerçekleştirebilirsiniz. cPanel üzerinden yapacağınız yedek alma işlemlerinizi kısmi yedek alma ve tam yedek alma olarak iki farklı şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

cPanel Kısmi Yedek Alma

Hosting kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak cPanel’e giriş yapınız.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan “Yedekleme” menüsüne tıklayınız.

Açılan pencerede “Kısmi Yedeklemeler” alanı altından, almak istediğiniz yedek türünü seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

cPanel Full İçerik Yedek Alma

Hosting kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak cPanel’e giriş yapınız.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan “Yedekleme” menüsüne tıklayınız.

Açılan pencerede “Tam Yedekleme” alanı altından, “Tam bir Web Sitesi Yedeği İndir” butonuna tıklayınız.

Açılan pencerede “Yedekleme Hedef Yeri” alanına, direkt olarak FTP bilgilerinizi girebilir ve yedeğinizi uzak sunucuya aktarabilirsiniz. Dilerseniz de “Giriş Dizini” seçeneğini ile sitenizin giriş dizinine “tar.gz” formatında yedek alınmasını sağlayabilirsiniz. “E-posta adresi” bölümüne e-posta adresinizi yazmanız halinde, yedekleme işleminin bitimini takiben e-posta ile tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra “Yedek Oluştur” butonuna tıklayınız.

Yedekleme işlemi gerçekleştirildiği zaman, girmiş olduğunuz mail adresinize bilgilendirme maili gelecektir. Bu maili aldıktan sonra “Geri Dön” butonuna basınız ve “İndirilebilir Yedekler” bölümünden oluşturulan yedeğinizi indiriniz.

cPanel yedek alma işlemleriniz tamamlandı. Detaylı bilgi ve yedek alma işlemi videosu için destek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Avatar

Yazar