in

DNS Ön Belleği Nasıl Temizlenir?

DNS ön bellek temizleme işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmadan önce DNS nedir? ve neden DNS ön belleği temizlemeye ihtiyaç duyarsınız? sorularını kısaca yanıtlayalım.

DNS Nedir?

DNS (Domain Name System) en yalın tanımıyla;  alan adı (domain) isimlerini, IP adreslerine çeviren sistemdir.  İnternet üzerinde tüm bilgisayarlar için IP adresleri tanımlanır. Bu IP adresleri belirli bir sayı dizisinden oluşur ve akılda kalıcılığı, dolayısıyla kullanımları oldukça zordur. Bu noktada, IP adreslerinin kolayca ulaşılabilecek, akılda kalıcı alan adlarına dönüştürülmesini sağlayan sistem DNS’tir.

Daha somut olarak anlatmamız gerekirse, hiçbirimiz tarayıcımızı açıp Facebook’a giriş yapmak için “157.240.1.35” yazmayız. Bunun yerine direkt “facebook.com” yazarak giriş yaparız. Bu aşamada DNS, girdiğimiz facebook.com alan adını, Facebook için IP adresine dönüştürür ve Facebook’a erişimi sağlar.

Peki, neden DNS ön bellek temizlemeye ihtiyaç duyulur?
İstemciler internete bağlandığında, servis sağlayıcıdan aldığı DNS adresini her seferinde sormak yerine hafızasına kaydeder ve bu DNS adresi için tekrar talepte bulunulmaz. Bazı durumlarda hafızada tutulan DNS sunucu adresleri geçerliliğini yitirir ya da ilgili web sitesinin DNS adresleri bu aşamada değişebilir. DNS adresleri geçersiz olan ya da değişen web sitelerine erişimde yaşanan sıkıntılar ile web sitesi açılmaz ya da güncel versiyonu görüntülenemez. DNS ön belleğini temizleme işlemine bu noktada ihtiyaç duyulur.

DNS Ön belleği Nasıl Temizlenir?

Windows işletim sistemi üzerinde çalışan bilgisayarlarınızda DNS ön belleğinizi temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir;

 • Öncelikle başlat menüsünden “çalıştır(run)” açarak (?Başlat+R tuşları ile hızlı erişim sağlayabilirsiniz) ekrana cmd yazınız ve tamam butonunu tıklayınız. Veya direkt olarak cmd yazarak ve çalıştırınız.
 • Açılan ekranda sırasıyla aşağıdaki komutları yazınız ve her birini yazdıktan sonra “enter” tuşuna basınız.
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • exit

Linux işletim sistemi üzerinde çalışan bilgisayarlarınızda DNS ön belleği temizlemek için aşağıdaki kodlardan birisini komut satırına girmeniz yeterli olacaktır;

 • /etc/rc.d/init.d/nscd restart
 • nscd -i hosts

Gerekli adımları tamamladıktan sonra DNS ön belleği temizleme işleminiz başarıyla gerçekleşecektir. Web tarayıcınızı yeniden başlatarak kontrol işleminizi gerçekleştiriniz, sorununuz devam ediyorsa tarayıcınızdaki çerezleri ve tarayıcı ön belleğinizi de temizlemeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Avatar

Yazar