in

Dropbox Nedir? Avantajlari ve Dezavantajlari Nelerdir?

Mobil teknolojilerin artmasıyla birlikte, bulut depolama araçları diğer adıyla Cloud Computing, yaygın olarak kullanılır hale geldi.

İnternetin olduğu her yerde dosyalarınıza erişebilme ve düzenleyebilme olanağı sağlayan bulut depolama araçları, fiziksel depolama araçlarından daha avantajlı ve pratik olması nedeniyle kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Bulut depolama platform olarak kullanabileceğiniz Google Drive, OneDrive, Dropbox gibi birçok hizmet var. Bu yazımızda Dropbox’ın özelliklerini inceleyerek nasıl kullanıldığına değineceğiz.

dropbox nasıl kullanılır

Dropbox Nedir?

Bir bulut depolama hizmeti olan Dropbox, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı internete depolayarak masaüstü, Android, iOS, Windows Phone gibi platformlarda dosyalarınıza erişme ve düzenleme imkanı sağlar.

2 GB’e kadar ücretsiz olarak kullanabildiğiniz Dropbox, depolama alanını arttırmak isteyen kullanıcılar için ücretli üyelik seçenekleri de sunuyor.

Dropbox Ne İşe Yarar?

Dosyalarınıza istediğiniz yerden ulaşılabilmenizi sağlayan Dropbox, hayatınızı kolaylaştırıyor. Bu sayede üzerinde çalıştığınız bir dosyayı PC’nizde Dropbox klasörüne eklemeniz halinde, ona telefonunuzdan ulaşarak dosyayı düzenlemeye devam edebiliyorsunuz.

Dropbox’ın dosyalarınızı düzenleme özelliği dışında, başkalarıyla paylaşma ve ortak çalışmalar gerçekleştirme gibi özellikleri bulunuyor.

dropbox depolama aracı

Dropbox Nasıl Kullanılır?

Oldukça kullanışlı bir arayüzü olan uygulamayı yüklemeniz ve ardından bir hesap oluşturmanız yeterli oluyor. Hesap oluşturduktan sonra klasörler oluşturarak dosyalarınızı yükleyebilir, uygulamanın yüklü olduğu tüm cihazlarınızdan dosyalarınıza erişebilirsiniz.

Dropbox Kullanmanın Avantajları

Ücretsizdir. 2 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı ile kişisel dosyalarınızı yükleyebilir, günlük işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamanın yüklü olduğu tüm cihazlarınızın senkronize olması sayesinde dosyalarınızı düzenlemeye kaldığınız yerden devam edebilmek için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Ayrıca uygulamanızı ücretli versiyonu ile iş arkadaşlarınızla ortak projeler gerçekleştirebilir, dosya paylaşımlarında verimli olarak kullanabilirsiniz.

Kullanımı Kolaydır. Dosya yükleme ve düzenleme açısından oldukça kolay bir arayüzü olması nedeniyle internet kullanıcısı olan herkes bu platformu rahatlıkla kullanabilir. Kullanım kolaylığı nedeniyle Dropbox en yaygın kullanılan bulut depolama uygulamalarından biri haline getirmiştir.

Dosya Yedeklemek ve Silinen Dosyaları Geri Getirmek Oldukça Kolaydır. Dropbox kullandığınız sürece dosyalarınızı fiziksel bir depolama aygıtına yedeklemenize gerek kalmaz. Ayrıca silinen dosyaları 30 gün boyunca saklama özelliği sayesinde yanlışlıkla dosya silmekten ve önemli dökümanlarınızı yeniden oluşturmaktan endişelenmenize gerek yoktur.

Günlük hayatta sürekli kullandığımız mobil cihazlarımız oldukça kullanışlı olsalar da depolama açısından yetersiz kalabiliyor. Dropbox ise dosyalarınızı saklarken cihazınızın depolama alanını kullanmaz. Böylelikle telefonunuzun hafızasının size kalmasını sağlar.

Dropbox’ın Dezavantajları Nelerdir?

Yedekleme ve depolama açısından pratik çözümler sunsa da Dropbox’ın tek yedekleme seçeneğiniz olmamasında fayda var. Eşitleme özelliği nedeniyle dosya kayıpları yaşamanız mümkün. Ayrıca dosyalarınıza uygulamadan çevrimdışı olarak ulaşamayacağınız için internet bağlantısına ihtiyacınız olduğnu unutmayın. Ücretli üyelik seçeneği ise diğer depolama seçeneklerinden daha yüksek maliyetlerle karşımıza çıkarken, fiziksel depolamanın fiyat açısından daha avantajlı olduğunu göz önünde bulundurmak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Avatar

Yazar