Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1

Hosting, web sitelerinin yayınlanabilmesi ve internet kullanıcılarına ulaştırılabilmesi için olmazsa olmaz bir hizmettir. İster blog sahibi olmak ya da yeni girişimler oluşturmak isteyen bireysel kullanıcılar, isterse de işini internet ortamına taşımak isteyen kurumsal kullanıcılar, hedef kitlelerine ulaşabilmek için web hosting hizmeti almak zorundadırlar. Seçim aşamasında oldukça dikkatli davranılması gereken hosting satın alım sürecini 2 temel kategoride ele alabiliriz. Bunlardan ilki web sitenizin yapısına göre ihtiyaç duyacağınız hosting hizmetinin özelliklerini belirlemenizdir. Seçeceğiniz hosting hizmetinin özelliklerinizi belirlemek için ihtiyacınız olan bilgilere geçmiş yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İkinci kategori ise hosting hizmetinin satın alınacağı firmanın seçimidir. Bu yazımızda hosting firması seçerken dikkat etmeniz gereken kriterleri sizler için ele aldık.

Kurumsallık

Dikkat edilmesi ve ilk olarak incelenmesi gereken kriter, hosting hizmeti veren firmanın kurumsal olup olmadığıdır. Özellikle irili ufaklı yüzlerce, hatta binlerce hosting firmasının faaliyet gösterdiği düşünülürse, kurumsal bir hosting firması seçmenizin neden bu kadar önemli olduğunu daha kolay anlaşılacaktır. Peki, seçeceğiniz firmanın kurumsallığını anlamınız için dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir?

  • Ofise Sahip Olması: Merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz hosting firmalarını listenizden çıkarabilmeniz için hosting hizmeti alacağınız firmanın ofisinin bulunup bulunmadığını, açık adreslerini ve geçerli iletişim bilgilerini paylaşıp paylaşmadıklarını kontrol etmeniz önemlidir.
  • Sektörel Deneyimleri: Web siteniz ister bireysel, ister kurumsal olsun, gerçekten emek harcayarak üzerine çalışacağınız için sitenizi emanet edeceğiniz firmanın hosting sektöründe bilgi ve deneyim sahibi olması önemlidir.
  • Referanslar: Seçeceğiniz hosting firmasının referansları, alacağınız hizmet konusunda fikir vermesi açısından önemlidir. Referanslarını açıkça belirtebilen ve güçlü referanslara sahip bir firma seçmeniz yararınıza olacaktır.
Teknik Destek

Seçiminizi etkileyecek olan en önemli faktörlerden bir tanesi de teknik destek hizmetleridir. Teknik destek aslında satış öncesinde başlayan ve satış sonrasında da devam eden bir süreçtir. Satış öncesinde sizi yönlendirebilecek, aklınızda oluşan soruları yanıtlayabilecek, satış sonrasında ise karşılaşacağınız sorunlarda hızlıca çözüm üreterek, web sitenizin zarar görmesini engelleyecek bir hosting firmasını tercih etmeniz önemlidir.

Lokasyon

Hedef kitlenizin bulunduğu lokasyona uygun bir hosting firması seçmek sunuculara olan erişimin daha hızlı olmasını sağlayarak web sitenizin hızını artıracaktır. Türkiye lokasyonlu hedef kitleniz varsa hosting lokasyonunuzun da Türkiye olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uygun Platform

Seçeceğiniz hosting firmasının web sitenizin özelliklerine uygun hosting hizmetini sağlaması da seçiminizde dikkat etmeniz gereken kriterlerden biridir. Eğer ki MS SQL veritabanı kullanılan, ASP/ ASP.NET tabanlı bir web siteniz varsa Windows hosting, MySQL veritabanı kullanılan, PHP tabanlı bir web siteniz varsa Linux hosting hizmeti satın almanız gerekecektir.

Network Altyapısı ve Uptime Oranı

Web sitenizi emanet edeceğiniz hosting firmasının güçlü olması gereken teknik özelliklerinin başında network altyapısı ve uptime oranı gelmektedir. Birden fazla omurga üzerinde çalışan, yedekli network altyapısına ve yüksek uptime oranına sahip bir şirket seçerseniz web siteniz herhangi bir kesinti yaşamadan ziyaretçilerinizin kullanımında olacaktır.

Disk Alanı

Hosting hesabınızın sahip olacağı disk alanının web sitenizin yapısına ve ihtiyaçlarına uygun olması oldukça önemlidir. Eğer ki kişisel bir blog kuracaksanız çok büyük boyutlarda disk alanına ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak işinizi internet ortamına taşımak veya bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız büyük boyutlarda disk alanına sahip hosting hizmeti almalısınız.

Bant Genişliği (Bantwidth)

Her bir kullanıcı web sitenizin sayfalarında dolaşırken yapmış olduğu görüntülemeler ile belirli miktarlarda trafik oluşturur ve oluşan bu trafik bant genişliğinden harcanır. Alacağınız hosting paketinde bulunan bant genişliğinin ya da aylık trafik miktarının sitenizin ihtiyaçlarından az olması durumunda, bant genişliği limitiniz bitecek ve web siteniz “Bandwidth Limit Exceed” hatası vererek ulaşılmaz olacaktır. Bu gibi bir sıkıntı yaşamamak için hosting firmalarının size sunacağı hizmetlerden bant genişliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ücretler

Yukarıda açıkladığımız bütün bu kriterlerden sonra dikkat etmeniz gereken son nokta hosting firmalarının sizden talep ettiği ücretlerdir. Ancak sadece satın alacağınız hosting hizmetinin fiyatını dikkate almak yerine, fiyat/performans oranına önem vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Daha düşük fiyatlar ile sunulan hosting hizmetleri, hizmet kalitesinin düşüklüğü göz önünde bulundurulduğunda aslında kardan çok zarar ettirecektir ve projelerinizin performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Vargonen, rakipsiz cloud sunucu altyapısı üzerinden sunduğu Linux ve Windows hosting hizmetleri ile projelerinize en uygun web hosting çözümlerini sizlerle buluşturur. Siz de web sitenizi Vargonen kalitesiyle barındırmak istiyorsanız, web hosting sayfamızı ziyaret edebilir ya da daha detaylı bilgi için 0850 660 00 99 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Avatar

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
vargonen CDN hosting domain dedicated bulut sunucu CDN
Web Sitesi Hızını Arttırmak İçin CDN Tercih Edin

İnternet ortamında kullanıcılar açısından en sıkıntılı ve olumsuz durumlardan birisi yüklenmesi vakit alan video ve resimlerdir. Web siteleri açısından bakıldığında...

vargonen domain hosting cloud fiziksel sunucu joomla cms
Joomla Güvenlik Güncellemesi 3.7.1

Joomla kullanıcılarının dikkatine; En çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biri olan Joomla, kritik ve önemli güvenlik açıklarının kapatılacağı yeni...

wannacrypt wannacry ransomware cybersecurity
WannaCry Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Geçtiğimiz Cuma günü Rusya’dan başlayarak, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkede WannaCrypt0r 2.0 isimli zararlı yazılımın hızla yayılması ile 300...

Kapat