in

Işığa Yürüyoruz ile 12 Milyon Engelliye Eğitim İmkanı

Türkiye’de yaklaşık olarak 12 milyon engelli vatandaşımız bulunuyor. Bunlardan 10 milyonu okuyup yazamıyor. Bu 10 milyonun yaklaşık 6,5 milyonunu ise sadece görme engelliler oluşturuyor. Okuma yazma bilmeyenlerin geneli üzerinde yapılan birçok araştırma ve istatistikte ise bu kişilerin %40’ının büyük şehirlere dağıldığını gösteriyor. Okuma yazma bilmeyenlerin en fazla bulunduğu şehir olarak ise Kültür Başkenti İstanbul önemli bir farkla en ön sırada yer alıyor.

Telefonda Işığa Yürüyoruz Projesiyle ilgili ilk bilgileri aldığımda tatlı bir heyecan vermişti bana. Yaklaşık 12milyon engelli vatandaş ve bu vatandaşların faydalanacağı bir proje ister istemez bu heyecanı körüklüyordu. 13 Ajans ile yaptığımız görüşmelerde Vargonen olarak bu projeye destek verebileceğimiz kesinleştikten sonra da meraklı bir bekleyiş başladı. Eğitimin çok kolay ve aynı zamanda çok zor olduğu bir dönemde, eğitime ihtiyaç duyan engelli bireylerin bu ihtiyaçlarına bir adım daha yaklaşması demek, bizler için de ayrı bir motivasyon kaynağı olacaktı. Gereken destek için hazırlıklarımızı yaptık, isigayuruyoruz.com açıldı. Vargonen ailesi olarak böyle bir projede katkımız olmasından dolayı duyduğumuz mutluluğu sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Projeyle ilgili detaylı bilgiye isigayuruyoruz.com adresinden de erişilebilir. Kısaca anlatmak gerekirse;

A- Saha Çalışması ( 3 /6 / 9/ 12 Ay Üçer aylık periodlar halinde ve aşamalı olarak )

B- Aile İçi Eğitim ( İsteğe Bağlı RAM lar tarafından veya RAM lar dan destek alınarak )

C- Gönüllü Eğitmenler ( İsteğe Bağlı Aile fertleri, Üniversiteler ve RAM lar tarafından )

D- Atölye Çalışması ( 3 /6 / 9/ 12 Ay Üçer aylık periodlar halinde, aşamalı olarak )

şeklinde detaylandırılmış bir çalışma planıyla atılacak adımlar sonrası önce Türkiye de sonra ise dünya genelinde 600 milyon engelliye ulaşılması hedefleniyor.

Her birey bir öğretmen sloganıyla başlatılan bu projeye Vargonen olarak destek vermekten mutluyuz.

Avatar

Yazar