MX Kaydı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

0

MX (Mail Exchanger) kaydı, e-posta adresinize gelen maillerin, e-posta hesabınızın yer aldığı sunucuya yönlendirilmesi görevini üstlenen, alan adınızla ilişkilendirilmiş bir DNS kaydı türüdür. Bu noktada eğer ki alan adınıza bağlı birden fazla mail sunucusu kullanımınız varsa, MX kayıtlarını 0, 5, 10, 20 vb. değerler ile önceliklendirerek birden fazla kayıt oluşturabilirsiniz.

Önceliklendirmeleriniz doğrultusunda iletileriniz ilk olarak en düşük “priority” değerine sahip sunucuya yönlendirilir. Bu sunucudan yanıt alınamaması durumunda sıralamadaki diğer sunuculara yönlendirilir. Eğer aynı “priority” değerine sahip sunucular bulunuyor ise bu sunucular arasında rastgele seçim yapılır.

MX Kaydı Nasıl Oluşturulur?

MX kayıtlarınız, e-posta hizmetini de içeren mail hosting hizmeti almanız durumunda, hizmetinizin kurulumu esnasında otomatik olarak tanımlanacaktır. Ancak sunucu hizmeti satın alıyorsanız ya da hosting hizmetinizdeki e-postayı yerine Gmail, Yandex Mail gibi mail servislerini kullanmak istiyorsanız MX kayıtlarınızı manuel olarak düzenlemeniz gerekecektir.

cPanel üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek MX kayıtlarınızı kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz:

  • İlk olarak kullanıcı adı ve şifrenizle cPanel’e giriş yapınız.

cpanel mx kaydı nasıl yapılır

  • cPanel’e giriş yaptıktan sonra “DOMAINS” bölümünün altından “Zone Editor” menüsüne tıklayınız.

cpanel mx ayarları

  • Açılan ekranda alan adınızın yanındaki “Manage / Yönet” butonuna tıklayarak ve mevcut DNS kayıtlarınızı listeleyiniz.

cpanel mx nasıl yapılır

  • Daha sonra “Kayıt Ekle / Add” butonuna tıklayarak kayıt ekleme alanını aktif hale getiriniz.

cpanel zone kaydı ayarları nasıl yapılır

  • Açılan bölümden Type olarak MX’i seçtiğinizde “Priority / Öncelik” ve “Destination / Hedef” olarak iki alan açılacaktır. Priority alanına MX kaydınız için belirlediğiniz öncelik değerini giriniz. (0, 5, 10, 20 …) Destination alanına da tam alan adınızı yazınız ve “Add Record” butonuna tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

cpanel zone kaydı ayarları

  • Var olan MX kayıtlarınızı düzenlemek isterseniz “edit” butonuna tıkladığınızda kayıt adımlarındaki alanların aynıları açılacaktır. Bu alanlardan ilgili düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Kaydınızı silmek isterseniz de “delete” butonunu kullanabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Avatar

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
vargonen-webend-izmir
21 Ekim’de Webend Proje Hikayeleri Etkinliğindeyiz!

Backend teknolojileri konusunda uzun yıllar çeşitli projelerde tecrübe edinmiş yazılımcılar ve proje yöneticilerinin, tecrübelerini katılımcılarla paylaşacağı, Vargonen’in de sponsorları arasında...

vargonen hosting domain cloud fiziksel sunucu magento kurulum setup
Magento Nedir? Magento Kurulumu Nasıl Yapılır?

OpenCart’ı ve kurulumunu anlattığımız yazımızda da bahsettiğimiz gibi; günümüzde pek çok kişi ve şirket e-ticaret sitesi sahibi olarak işini internet...

takımyıldızı webend vargonen
Takım Yıldızı’nda Geliştirme İçin Docker Konuşuldu

Vargonen, İzmir’de 5 farklı konu ile seri halinde gerçekleştirilecek Takım Yıldızı etkinliğinin ilk ayağındaydı. “Geliştirme için Docker” teması ile gerçekleştirilen,...

Kapat