Page Load Speed Nedir? Page Load Speed Sorunu Nasıl Çözülür?

0

Bir çoğumuz Page Load Speed sorununu Latency olarak da bilmekteyiz. Ulaşmak istediğimiz web sayfasının adını tarayıcıya yazarız ve beklemeye başlarız. Bahsettiğim beklemeyi hatırladınız değil mi? Hani o normal olmayan beklemelerden…

Kimi zaman sayfanın yazılımından kaynaklanan bir bekleme de yaşanabilmektedir. Anasayfasında yüksek çözünürlüklü görsel (fotoğraf veya animasyon) kullanan web sayfalarının açılması biraz zaman alabiliyor. Benim bahsettiğim sade yazılımlı bir sayfada yaşanılan uzun bekleme süresi. Normalde 2 saniye içerisinde açılabilecek özellikteki basit sayfalardan bahsediyorum. Tarayıcıya web adresini yazıp enter tuşuna basıyorsunuz ama sayfa bir türlü açılmak bilmiyor.

Tabi böyle bir durumla daha önceden karşılaşmadıysanız, doğal olarak internet bağlantınızı kontrol edersiniz. Bakarsınız ki bağlantıda bir sorun yok. Başka web sayfaları hızlı bir şekilde açılabilmekte hatta o an indirmekte olduğunuz bir dosya da aynı hızda inmeye devam etmekte.

Eee, sorun ne peki? Sorun: “Latency”. Yani gecikme.

Latency Nedir? Latency Sorunu Nasıl Çözülür?

Hosting alanında genelde network içerisinde kullanılan bu tabir, bir paketin bir noktadan diğer bir noktaya ne kadar sürede ulaştığını gösterir. Siz bir web sayfasına ulaşmak istediğinizde, sizin IP’niz ile karşı tarafın IP’si arasında otomatik veri transferi başlar. Aranızdaki mesafe ne kadar kısaysa, ulaşmak istediğiniz web sayfasına o kadar hızlı bağlanırsınız.

Eğlence amaçlı internet kullanımında bu durum birçok kişinin canını sıkmaktadır. Komik bir kedi videosu görüp heyecanla tıklarsınız. Videonun açılması bir yana, sayfaya bile geç ulaşırsınız. Bu durumu bir de internet üzerinden ticaret yapanlar için ele alalım. Düşünsenize, online bir mağazanız var ama müşterileriniz sitenize girip alışveriş yapamıyor. Veya çalışanlarınız yönetim arayüzlerine giriş yapamıyor. Neden?

– Latency.

İnternet üzerinden iş yapanlar için çok gerilimli bir süreç. Şimdi sakin olun, arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin. Çünkü bu yazıda “latency sorunu nasıl giderilir” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Bazı sayfalar neden diğerlerine göre daha yavaş açılır?

İyi yazılmamış bir koddan kaynaklanabileceği gibi, çoğunlukla gecikmeden kaynaklanır. Bu kulağa biraz çocukça gelebilir ama böyledir. Çünkü veriler havada uçuşan şeyler değildir. Gerçekte, tüm veriler bir sabit sürücüde muhafaza edilir. Bizim ulaşmak istediğimiz web sayfasının tüm verileri bu sabit sürücülerde depolanır. Bu yüzden, bir web sayfasını açarken, biz o verilerin kayıtlı olduğu cihaza bağlanırız. Network bağlantısı ise internet kullanıcılarına bir yol sağlar ve verilere bu yol üzerinden ulaşırız. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, sizin girmek istediğiniz web sayfasının verileri sizin bulunduğunuz bölgeye (fiziksel) uzak bir noktadaysa, o web sayfasına girmeniz biraz daha uzun sürer. Bu yüzden, web barındırma hizmeti alırken dikkat etmemiz gereken konuların başında, sunucularınızın hedef kitlenizin bulunduğu konuma yakın bir ülkede olması gelir. Örnekle açıklamak gerekirse: Ahmet Bey Ankara’da yaşayan bir kırtasiyecidir. Kırtasiyesindeki ürünlerin satışını aynı zamanda kendi web sayfasından da yapmaktadır. Ahmet Bey’in hedef kitlesi öncelikli Ankara olmak üzere tüm Türkiye’dir. Bu durumda Ahmet Bey’in web sayfasının sunucusu nerede konumlanmalıdır?

a. Amerika Birleşik Devletleri

b. Rusya

c. Almanya

d. Türkiye

Evet. Cevap tabii ki Türkiye!

Ahmet Bey’in müşterilerinin, web sayfasına sorunsuz ulaşabilmeleri için, Ahmet Bey’in sunucusunun Türkiye’de olması elzemdir. Çünkü Ahmet Bey sunucusunu ABD’deki bir hosting firmasından seçerse, müşterisi Türkiye içerisinde bir bağlantı yapmak yerine ABD’ye bağlanır. Bu durumda sayfa daha yavaş açılır. Daha yavaş açılınca da müşteri sayfanın bozuk olduğunu düşünebilir ve ürün satın almaktan vazgeçip tarayıcının sekmesini kapatabilir.

Latency Nedir Latency Sorunu Nasıl Çözülür

Vargonen Sunucu Altyapısı Nasıl Çalışıyor?

Vargonen son teknoloji güçlü altyapısıyla web hosting, cloud ve e-mail alanlarında daima yenilikçi çözümler sunar. Vargonen’in Türkiye’de, İstanbul ve İzmir’de, yurtdışında ise Hollanda, Almanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sunucuları bulunmaktadır. Müşterilerimiz arasında, yerel, ulusal ve uluslararası alanlarda hizmet veren binlerce kurum var. Peki, bu ne anlama geliyor? Vargonen sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da çok güçlü bir altyapıya sahip. Yani, Vargonen’in lügatında “Latency” diye bir kelime yoktur :)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Avatar

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.