Subdomain Nedir? cPanel ile Subdomain Oluşturmak

0

Subdomain, kayıtlı alan adınıza bağlı olarak açılan alt domain’lerdir. Subdomain’ler birbirinden bağımsız olarak çalışır ve tıpkı bir ana domain gibi her bir subdomain’in altında bağımsız web siteleri barındırabilirsiniz. www.vargonen.com bir ana domain, blog.vargonen.com ise bir subdomain’dir.

Subdomain Neden Açılır?

Firmanız ya da bireysel web projelerinizde; özel bir hizmetiniz, kullanmış olduğunuz bir yönetim servisini ana siteden ayırmak ya da blog/forum gibi içerik siteleri kurmak için subdomain (alt alan adı) oluşturabilirsiniz.

Subdomain Nasıl Açılır?

Alan adınıza bağlı bir subdomain oluşturmak istiyorsanız bunun için ilk olarak bir web hosting paketi satın almalısınız. Açacağınız subdomain’ler, hosting hizmetinize bağlı olarak çalışacaktır. Sınırsız hosting paketinde sınırsız subdomain açılabilmektedir. Ancak özellikle düşük özelliklere sahip, fiyat olarak daha ucuz hosting paketlerinde subdomain sınırı olabilmektedir. Eğer subdomain açarak farklı siteler oluşturacaksanız, hosting satın alma işlemi sırasında, bu özelliğe dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

cPanel’de Subdomain Oluşturmak

Hosting firmanızın kontrol paneli üzerinden, cPanel’e bağlanın ve alt kısımda yer alan “Alt Alan Adları (Subdomain)” sekmesine tıklayınız.

Açılan pencerede, üst kısımda yer alan bölüme oluşturmak istediğiniz subdomain’i yazınızın. Orta kısımda yer alan bölümden, subdomain oluşturmak istediğiniz ana domain’i seçiniz ve “Oluştur” butonuna tıklayınız.

Subdomain oluşturma işlemlerinin ardından, hosting paketiniz üzerinden yeni bir web sitesi kurabilirsiniz.

Alan adı satın alma, web hosting seçimi ve tüm işlemler hakkında detaylı bilgi almak için alanında uzman satış destek ekibimize 0 850 660 00 99 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Selçuk Kara

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
Alan Adı Taşıma Domain Transfer Nasıl Yapılır Vargonen
Domain Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir web siteniz varsa ve düzenli olarak web sitenize içerik giriyor ve güncelliyorsanız, tebrikler, siz de dijital çağa ayak...

Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak İçin Öneriler

Blog açmak, firmanızın daha fazla müşteriye ulaşmasını ve kişisel markanızı oluşturmanızı sağlar. Kurumsal blog sitesi açarak, firmanızın ürünleriniz ile ilgili...

Yüksek Performanslı ve Kaliteli Hosting Seçimi İçin 5 Tavsiye

Hosting, tüm web projelerinin yazılım dosyalarının ve içeriklerinin yüksek internet bağlantısı ile 7/24 hizmet veren sunucular üzerinde barındırılması hizmetidir. Hayata...

Kapat