VPS Sunucu Nedir? VPS Server Kiralama

2

VPS sunucu (Virtual Private Server) bir fiziksel sunucu içerisinde, farklı sanallaştırılma araçları kullanılarak oluşturulmuş sanal sunuculardır. VPS sunucular, ana sunucuya bağlı olarak aynı işletim sistemi, RAM ve Disk üzerinden servis sağlar.

VPS sunucular, ana makineye bağlı olarak çalışır ve RAM, işlemci gibi donanımlar yazılımsal olarak paylaştırılır. VPS sunucu hizmetinizin barındırıldığı ana makine üzerinde RAM ya da işletim sisteminde bir sorun olduğunda bundan tüm VPS sunucu hizmetleri etkilenir.

VPS Sunucu mu Cloud Sunucu mu?

VPS sunucu, cloud sunucu hizmetlerine göre biraz daha eski bir teknolojidir. Günümüzde artık daha esnek kaynaklara sahip bulut sunucular tercih edilmektedir. VPS server ile cloud server arasındaki farkları şekilde sıralayabiliriz;

 • VPS sunucular, servis verdikleri fiziksel ana makinelerin RAM ve işlemcisini kullanırlar. Ana makinedeki RAM ve işlemci hatalarında doğrudan tüm VPS’ler bundan etkilenir. Bulut sunucularda ise tüm kaynaklar size özel olarak verilir. Ana sunucuda ya da aynı makinede bulunan diğer bulut sunucu servislerinde oluşacak bir teknik sorun ya da yazılımsal bir hata sizin sunucunuzu kesinlikle etkilemez. Cloud sunucu teknoloji ile oluşturulan sunucular birbirinden tamamen bağımsız çalışır.
 • VPS server satın aldığınızda ve ileride kaynak ihtiyaçlarınız arttığında yeni bir makineye geçiş yapmanız gerekmektedir. Ancak cloud sunucular
 • Cluster alt yapısı ile çalışır ve kaynak ihtiyaçlarınıza göre disk ya da RAM’leri arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu özellik size çok daha uygun maliyetler ile en verimli performansı sunar.
 • Ana makinede yapılacak bakım çalışmaları ya da güncellemelerde VPS sunucu hizmetinizin kapatılması gerekir. Bulut sunucular bu tür çalışmalardan etkilenmez.
 • Cloud sunucularda network alt yapısı farklı olduğundan, dışarıdan gelecek saldırılardan etkilenmez. VPS server hizmetinde ise sunucuya gelen saldırılar tüm VPS hizmetlerini etkiler.

Siz de işlemenizin ya da bireysel web projelerinizn sunucu ihtiyaçlarını daha yüksek performans ve ekonomik çözümler sunan Cloud Sunucu servislerini tercih edebilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Selçuk Kara

Vargonen Dijital Pazarlama Uzmanı

2 yorum

 1. Avatar
  Kemal Öztürk on

  Artık öyle bir noktaya geldik ki, cPanel ve Plesk gibi hosting kontrol panelleri bile, VPS sunuculardan daha pahalı. VPS alanlara ücretsiz olarak sağladığınız bir kontrol paneli var mı? yoksa biz mi ayarlıyoruz her şeyi? Blog sitem için düşünüyorum da.

 2. Selçuk Kara
  Selçuk Kara on

  Merhaba Kemal Öztürk, VPS bulut sunucularımızda ücretsiz Cyber Panel ve Plesk Onyx Web Admin (10 Domain) Lisansını sunmaktayız. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için https://www.vargonen.com/server/vps-sunucu sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0850 660 00 99 numaralı telefondan satış ekibimiz ile görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
COM Domain Satın Almanın Avantajları

Bir web sitesi açmak için yapmanız gereken ilk işlem projenize uygun bir alan adı kaydetmektir. COM domain kayıt ederek, dünyanın...

E-Ticarette Güven Damgası Zorunluluğu Başladı

E-ticaret sektöründe yaşanan dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek ve kullanıcıları mağduriyetini gidermek amacı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüm e-ticaret...

Sunucu Yönetim Servisi

Sunucu yönetim servisi, hizmetlerinizi barındırdığınız sunucuların kurulumu, güncellemesi ve güvenliğinin sağlanması için sunulmakta olan profesyonel destek hizmetidir.  Sunucu destek servisi...

Kapat