in ,

Web Site Hızı ve Optimizasyonu Neden Önemlidir ?

Web site hızı sayfanın tamamen yüklenmesi anlamına gelir. Web sitesi hız optimizasyonu ise web sitenizden aldığınız verimi arttırmanın en etkin ve kolay yoludur.

Her geçen gün daha da önem kazanan web siteleri şirketlere ve organizasyonlara ulaşmak için iletişimin ilk adımı olmuştur. Web siteniz ziyaretçilere bilgi vermenin en hızlı ve en kolay yoludur. Fakat sadece web sitenizin olması bunun için yeterli değildir. Hazırlanmış olunan web sitenizin hız testinin ve optimizasyonunun yapılması web sitenizin size sağlayacağı verimi daha da yukarılara taşıyacaktır.

Bu işlemlerin yapılmaması sitenizin geç açılmasına ve bu gecikme de ziyaretçilerin geri çıkmasına neden olacaktır.

  • 0.5 saniyelik bir yavaşlama Google’ın trafiğinde %20’lik bir azalmaya,
  • 0.1 saniyelik bir yavaşlama Amazon’un cirosunda %1’lik bir azalmaya,
  • 0.4 saniyelik bir yavaşlama Yahoo’nun trafiğinde %5-9 arasından bir azalmaya sebeb olduğu,
  • Sayfa yüklenme hızında 1 saniyelik bir gecikme; geri dönüşlerde %7, sayfa görüntüleme sayısında %11, müşteri memnuniyetinde %16 azalmaya yol açtığını,
  • Web sitelerinin açılmasında ortalama bekleme süresinin 6 saniye olduğu, ve bu süre 8. saniyenin üzerine çıktğında artık ziyaretçilerin siteden çıkmayı seçtiği,

gibi bilgilerin yer aldığı infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

Web sitelerinizin açılış hızlarını Yottaa.com üzerinden test edebilir, açılış hızınızı optimize etmek için Yottaa’nın ücretsiz servisi bunlardan birtanesidir.

Yazılımcı ve tasarımcılar mükemmel tasarımı ortaya çıkarmak için genellikle performansı ikinci plana atabiliyor. Temiz bir kodlama yapılması için gereksiz ve fazla kod kullanımından kaçınılarak sayfa üzerinde görseller yerine metin yazılar kullanılmaya özen gösterilmesi, yapılması gerekenlerden bazılarıdır.

Web sitenizde hız söz konusu olduğu zaman web sitenizin doğru şekilde host edilmesi de ayrıca önem kazanmaktadır. Kullanıyor olduğunuz hosting seçeneğinde sizin için ayrılan kaynağın, ziyaretçi sayısı ve çalışan uygulamaların kullandığı kaynağa göre host hesaplarınızda vps, vds yada dedicated sunucu seçiyor olmanız web sitenizin daha hızlı çalışıp, yüklenmesine yardım edebicektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Avatar

Yazar