Yeni Nesil Alan Adı Başvuruları 29 Mart’ta Sona Erdi

0

ICANN tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan Alan Adı Başvuruları 29 Mart 2012 tarihi itibariyle sona erdi. Başvurular ise yıl sonuna kadar incelenecek ve kararlar verilmeye başlanacak.

Yeni nesil alan adı bir anlamda artık .com, .net gibi alan adlarının kullanılması zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Firmalar tarafından artık .canon, .motorola, . vodafone gibi alan adları alınabilecek. Ve bu alan adları şu aşamada sadece Tüzel Kişi ve Kurumlara açık olacak.

185.000 Dolar tutarındaki başvuru bedelini yatırma süresi 12 Nisan 2012 tarihi olarak belirlenen yeni nesil Domain başvuruları için www.icann.org sitesinde bulunan TLD başvuru sistemine kayıt yapılması gerekiyor.

Bu sistemin internet dünyasına giriş yapması ile firmaların istedikleri gibi alan almalarının da önü açılmış olacak. Bu durumdan ise tabi ki en büyük kazancı markalar alacaktır.

Gelecek dönemlerde artık .com, .net, .org gibi alan adlarına bağımlı kalınmaması internetin farklı bir şekilde yöneleceği anlamına da gelmiyor değil açıkçası. Yeni sistem ile alan adları sadece yaratıcı düşünceye bağlı olacak ve bir anlamda gelecek dönemde web adresleri günümüzden çok farklı bir şekilde isimlenmeye başlanacak.

Örnek olması açısından birkaç alan adını şu şekilde sıralayabilir.

  • www.foto.canon
  • www.turkiye.vodafone
  • blog.motorola
  • www.mobil.samsung

tabi ki verilen adresler birer hayal ürünü şu aşamada. Ama gelecekte her gün girdiğimiz siteler halini alabilirler.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Avatar

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
guvenli-internet-kullanimi-vargonen-ssl
Güvenli İnternet Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde internet; iş, iletişim, eğlence, alışveriş ve en önemlisi bilgiye ulaşmak için en sık kullanılan platformlardan biri halini almıştır. İnternetin...

smtp-vargonen
11 Ocak 2012 Tarihli SMTP Problemi Üzerine

Değerli Müşterimiz; 11 Ocak 2012 sabah saatlerinde e-posta gönderimleri üzerine beklenmedik bir erişim problemi yaşanmıştır. Bu erişim problemleriyle ilgili olarak...

2011′de Dijital Dünya

2011 yılı dijital medya için çok hareketli geçti. Promoqube'ün hazırladığı 2011 yılında dijital dünyada yaşanan önemli gelişmeleri derleyip infografik haline...

Kapat