Zaman Doldu! Alan Adı Tescil Süresi Bitti

1

Web sitenizin alan adı (domain) süresini yenilemeyi unuttunuz mu hiç? Veya aktif alan adınızın süresinin ne zaman biteceğine hiç baktınız mı?

Eğer alan adınızın süresini yenilemeyi unutursanız çokça vakit kaybının yanı sıra ekstra çaba sarf etmeniz ve kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir. Daha önceden alan adınızı alıp uzun süredir aynı ismi kullanıyorsanız; hem mevcut kitlenizi, hem de bugüne kadar emek vererek elde ettiğiniz projeyi kaybetmek istemezsiniz, öyle değil mi?

Alan Adınızın Süresi Bitince Ne Olur?

Aktif bir alan adının süresi bitiminde elbette her firmanın kendi kuralları vardır. Bu nedenle çalıştığınız firmanın bu tip durumlarda nasıl bir süreç izlediğini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bu süreçte hemen panik yapmamak için bilmeniz gereken temel şey, alan adınızın süresi dolduktan sonra harekete geçmek için hala biraz daha vaktinizin olduğudur. Süresi dolan alan adları üç aşamalı bir periyoda girerler, ilk aşama ile başlayalım.

Hala Vaktiniz Var!

Alan adınızın süresi dolduğunda ilk olarak bir bekleme süresi başlar ve bu bekleme süresine Expired Period denir. Alan adının haklarına sahip olan kişinin tekrar alan adı tescil etmesi için tanınan süre ortalama 45 gündür.

Yenileme Sürecinde de Almazsanız?

Mevcut bekleme süresini aştıktan sonra, girdiğiniz periyoda Redemption Period denir. Domaininizi kurtarmak için son şansınız! Bu periyod size 30 gün daha kazandırır fakat cezai işlem gerektirir.  İçinde bulunduğunuz 30 günde, alan adınıza 119$ + KDV ödeyerek tekrar sahip olabilirsiniz. Vargonen’de bu tutarın içerisinde 1 yıl domain yenileme ücreti de bulunmaktadır.

Domain’ime Ne Oldu?

Ancak size verilen yenileme sürecinde de alan adınızı satın almazsanız, 5 günlük Pending(deletion) Period’a girerek alan adınızdaki tüm haklarınızı kaybedersiniz. Bu da domainin herkese açık olduğu anlamına gelir, yani sizin herhangi bir yaptırımınız kalmaz. Eğer çok revaçta bir domainden bahsediyorsak, alan adınız başkaları tarafından kısa sürede satın alınıp kullanılması an meselesidir.

domain-yasam-dongunu

                                                       Domain Yaşam Döngüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vargonen olarak müşterilerimizin domainlerini kendilerine ait birer mülk olarak görmekteyiz. Sanal mülklerinizi korumak için sizlere her zaman destek vermekteyiz.

Mevcut domainizin süresini kontrol etmek veya süresini uzatmak için hemen My.Vargonen panelinize giriş yaparak Alan Adlarım sekmesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Avatar

1 Yorum

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vargonen E-Bülten
ABONE OL
vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting

Fırsatlardan ve Gelişmelerden Haberdar Olun!

En güncel haberler, sistemsel gelişmeler ve özel kampanyalar Vargonen E-Bülten'de.
Önceki yazıyı okuyun:
cpanel Plesk Panel Hangisini Kullanmalısınız Vargonen Hosting Domain Cloud Serve
cPanel & Plesk Panel, Hangisini Kullanmalısınız?

Kontrol Paneli Seçimi Kontrol panelleri, sunucunuzu gelişmiş bir web arayüzü üzerinden, komut satırı kullanımı gerektirmeden, tüm özellikleriyle rahat ve hızlı...

SEO Uyumlu Web Sitesi İçin Optimizasyon Nasıl Yapılır Vargonen
SEO Uyumlu Site Ne Demek?

Web sitenizle başarıya ulaşmak istiyorsanız atmanız gereken birkaç adım var. Artık eskisi gibi sadece bir web sitesi açmak ya da...

vargonen cloud fiziksel sunucu domain hosting neden adiniza ozel kisisel web sitesi acmalisiniz
Kişisel Web Sitesi Açmak İçin Tavsiyeler

Teknolojinin gelişip internetin hayatımıza girmesiyle hayatlarımız tamamen değişti. Günümüzde artık neredeyse her şey internet üzerinden yürüyor. Bunun en bariz örneği...

Kapat